Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer 3425 smc meter box, 5030 smc meter box, 6050 smc meter box, 120x120x100mm abs enclosure and gsmb 3425.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Meter Capacity | 1 Meter |
| Current Rating | 10 A |
| Rated Voltage | 230 V |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Protection Grade | IP43 |
| Brand | Sintex |
| Cable Entry | Bottom |
| Color | White |
| Material | SMC |
| Size | 250X250X160mm |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Meter Capacity | 3 Meter |
| Current Rating | 15 A |
| Rated Voltage | 240 V |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Protection Grade | IP55 |
| Transparent Window | Yes |
| Door Type | Single Door |
| Locking Type | Key Lock |
| Box Color | White |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Meter Capacity | 4 Meter |
| Cable Size | 16–25 mm² |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Body Material | Plastic |
| Protection Grade | IP55 |
| Application | Junction, Suspension |
| Bolt Type | Shear Head |
| Transparent Window | Yes |
| Door Type | Single Door |
| Locking Type | Latch |
| Box Color | White |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sintex SMC Junction Boxes are shockproof, rustproof, weatherproof, fire retardant, and tamper-proof, offering durable, maintenance-free protection for electrical connections.
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Meter Capacity | 4 Meter |
| Current Rating | 10 A |
| Rated Voltage | 230 V |
| Protection Grade | IP43 |
| Mounting Type | Pole Mount |
| Transparent Window | Yes |
| Door Type | Single Door |
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Meter Capacity | 2 Meter |
| Mounting Type | Pole Mount |
| Protection Grade | IP55 |
| Transparent Window | Yes |
| Door Type | Single Door |
| Locking Type | Key Lock |
| Box Color | White |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sintex SMC meter Boxes are shockproof, rustproof, weatherproof, fire retardant, and tamper-proof, offering durable, maintenance-free protection for electrical connections.
Ashok R Gaikwad (CEO)
Argt Solutions Private Limited
C Bulding, Gat 127, Flat No. C-702, Blue Bells Apartment, Borhadewadi
Pune - 412105, Maharashtra, India