Our range of products include 10a sintex smc meter box, mb 3527 smc meter box and mb 4030 sintex smc meter box.
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Meter Capacity | 1 Meter |
| Current Rating | 10 A |
| Brand | Sintex |
| Rated Voltage | 230 V |
| Protection Grade | IP43 |
| Material | SMC/FRP |
| Mounting Type | Wall Mount |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Material | SMC |
| Meter Capacity | 2 Meter |
| Current Rating | 15 A |
| Phase | 3 Phase |
| Rated Voltage | 240 V |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Protection Grade | IP54 |
| Brand | Sintex |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Current Rating | three phase |
| Rated Voltage | 440 V |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Protection Grade | IP55 |
| Transparent Window | Yes |
| Door Type | Single Door |
| Locking Type | Latch |
| Box Color | Off White |
| Material | SMC |
| Brand | Sintex |
Minimum order quantity: 100 Piece
Ashok R Gaikwad (CEO)
Argt Solutions Private Limited
C Bulding, Gat 127, Flat No. C-702, Blue Bells Apartment, Borhadewadi
Pune - 412105, Maharashtra, India