Offering you a complete choice of products which include gsjb2817 sintex junction boxes, gsjb1414 sintex junction boxes, sintex junction box gs jb 2520, jb 2817 sintex junction boxes, frp jb 5345 sintex junction boxes and gsjb 1414 junction box.
₹ 470 / Piece Get Latest Price
| Series | GSJB2817 |
| Size | 240x130 |
| Ingress Protection | IP55 |
| Material | SMC |
| Cover Type | Screwed |
| No Of Ways | 2 Way |
| Mounting Type | Wall Mount |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are engaged in offering GSJB2817 Sintex Junction Boxes to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Features:
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Series | Sintex JB |
| Phase | Three Phase |
| Size | 150×150 mm |
| Size (HxWxD) | 150X150X100mm |
| Ingress Protection | IP55 |
| Number of Ways | 4 Way |
| Material | FRP |
| Busbar Type | Screw Bolt |
| Cover Type | Hinged |
| IP Rating | IP65 |
| No Of Ways | 2 Way |
| Brand | Sintex |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 420 / Piece Get Latest Price
| Series | Sintex FRP JB |
| Size | 250x200 |
| Ingress Protection | IP55 |
| Material | FRP |
| Cover Type | Hinged |
| No Of Ways | 4 Way |
| Mounting Type | Pole Mount |
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
Minimum order quantity: 10 Piece
Sintex SMC Junction Boxes are shockproof, rustproof, weatherproof, fire retardant, and tamper-proof, offering durable, maintenance-free protection for electrical connections.
₹ 430 / Piece Get Latest Price
| Series | Sintex JB |
| Size | 240x130 |
| Ingress Protection | IP55 |
| Material | FRP |
| Cover Type | Hinged |
| No Of Ways | 2 Way |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
Minimum order quantity: 10 Piece
Sintex SMC Junction Boxes are shockproof, rustproof, weatherproof, fire retardant, and tamper-proof, offering durable, maintenance-free protection for electrical connections.
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Series | Sintex FRP JB |
| Size | 530x450 |
| Ingress Protection | IP55 |
| Material | FRP |
| Cover Type | Hinged |
| No Of Ways | 4 Way |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Series | Sintex FRP JB |
| Size | 150×150 mm |
| Ingress Protection | IP55 |
| Material | FRP |
| Cover Type | Hinged |
| No Of Ways | 2 Way |
| Mounting Type | Pole Mount |
| Color | White |
Minimum order quantity: 100 Piece
Sintex SMC Junction Boxes are shockproof, rustproof, weatherproof, fire retardant, and tamper-proof, offering durable, maintenance-free protection for electrical connections.
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Series | Sintex FRP JB |
| Size | 450x375 |
| Ingress Protection | IP55 |
| Material | FRP |
| Cover Type | Hinged |
| No Of Ways | 12 Way |
| Mounting Type | Pole Mount |
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sintex SMC Junction Boxes are shockproof, rustproof, weatherproof, fire retardant, and tamper-proof, offering durable, maintenance-free protection for electrical connections.
Ashok R Gaikwad (CEO)
Argt Solutions Private Limited
C Bulding, Gat 127, Flat No. C-702, Blue Bells Apartment, Borhadewadi
Pune - 412105, Maharashtra, India