Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer sintex hvds box, mb7450 three phase meter box, mb 10069 three phase meter box, abs junction box, hvds smc meter box and polycarbonate junction box.
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Material | SMC |
| Phase | Single Phase |
| Meter Capacity | 1 Meter |
| Rated Voltage | 230 V |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Protection Grade | IP43 |
| Transparent Window | Yes |
Sintex SMC Meter Boxes are shockproof, rustproof, weatherproof, fire retardant, and tamper-proof, offering durable, maintenance-free protection for electrical connections.
₹ 2600 / Piece Get Latest Price
| Material | SMC |
| Phase | Three Phase |
| Meter Capacity | 6 Meter |
| Rated Voltage | 240 V |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Protection Grade | IP55 |
| Transparent Window | Yes |
| Door Type | Double Door |
| Locking Type | Latch |
| Box Color | Off White |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sintex SMC Junction Boxes are shockproof, rustproof, weatherproof, fire retardant, and tamper-proof, offering durable, maintenance-free protection for electrical connections.
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Material | FRP |
| Phase | Three Phase |
| Meter Capacity | 10 Meter |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Protection Grade | IP55 |
| Transparent Window | Yes |
| Door Type | Double Door |
| Locking Type | Latch |
| Box Color | White |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sintex SMC Junction Boxes are shockproof, rustproof, weatherproof, fire retardant, and tamper-proof, offering durable, maintenance-free protection for electrical connections.
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Material | SMC |
| Phase | Single Phase |
| Meter Capacity | 3 Meter |
| Rated Voltage | 230 V |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Protection Grade | IP43 |
| Transparent Window | Yes |
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Material | SMC |
| Phase | Single Phase |
| Meter Capacity | 4 Meter |
| Rated Voltage | 240 V |
| Mounting Type | Pole Mount |
| Protection Grade | IP43 |
| Transparent Window | Yes |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Material | SMC |
| Phase | Single Phase |
| Meter Capacity | 2 Meter |
| Rated Voltage | 230 V |
| Protection Grade | IP43 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Transparent Window | Yes |
Ashok R Gaikwad (CEO)
Argt Solutions Private Limited
C Bulding, Gat 127, Flat No. C-702, Blue Bells Apartment, Borhadewadi
Pune - 412105, Maharashtra, India