Pioneers in the industry, we offer 100x100x60mm polycarbonate junction box, 200x150x100mm frp junction box, sintex gsjb 2014, sintex gsjb 3020, smc junction box and 300x200x105mm smc junction box from India.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Poly Carbonate |
| Ingress Protection | IP55 |
| Shape | Square |
| No Of Ways | 1 Way |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size | 100X100X60mm |
| Color | Gray |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 270 / Piece Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Ingress Protection | IP55 |
| Size | 200X150X100mm |
| Cover Type | Screwed |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Cable Entry | Pre Drilled |
| No Of Ways | 2 Way |
| Color | White |
| Brand | Sintex |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 270 / Piece Get Latest Price
| Series | Sintex FRP JB |
| Size | 200x150 |
| Ingress Protection | IP55 |
| Material | FRP |
| Phase | Single Phase |
| Cover Type | Hinged |
| Enclosure Type | FRP, IP55 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
Minimum order quantity: 10 Piece
Sintex SMC Junction Boxes are shockproof, rustproof, weatherproof, fire retardant, and tamper-proof, offering durable, maintenance-free protection for electrical connections.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Size | 300x200 |
| Ingress Protection | IP55 |
| Shape | Rectangle |
| Cover Type | Hinged |
| Phase | Three Phase |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Cable Entry | Plain Sides |
| Enclosure Type | FRP, IP55, Sheet Metal |
| No Of Ways | 4 Way |
| Color | White |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sintex SMC Junction Boxes are shockproof, rustproof, weatherproof, fire retardant, and tamper-proof, offering durable, maintenance-free protection for electrical connections.
₹ 380 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Accessory Type | 4way connector |
| Size (HxWxD) | 300x200x105 mm |
| Cable Size | 25–35 mm² |
| Number of Ways | 4 Way |
| System Voltage | 11 kV |
| Conductor Type | AAC |
| IP Rating | IP55 |
| Body Material | Aluminium Alloy |
| Brand | Esco |
| Application | Junction, Suspension |
| Mounting Type | Pole Mount |
| Bolt Type | Shear Head |
| Colour | Off-White |
| Door Type | Single Door |
| Material | SMC |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Series | Sintex FRP JB |
| Size (HxWxD) | 300x200x105mm |
| Number of Ways | 4 Way |
| Busbar Type | Screw Bolt |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | Sintex |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 480 / Piece Get Latest Price
| Ingress Protection | IP55 |
| Shape | Rectangular |
| Size | 300X200X105 mm |
| Cover Type | Screwed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Cable Entry | Bottom |
| Usage/Application | Industrial |
| No Of Ways | 1 Way |
| Color | Gray |
| Material | SMC/FRP/Thermoplastic |
| Model Name/Number | GSJB-3020 |
| Features | Waterproof |
| Power Source | Electric |
| Brand | Sintex |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Size | 300×300 mm |
| Ingress Protection | IP65 |
| Door Type | Single Door |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Finish | Powder Coated |
| Gland Plate | Single Plate |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ashok R Gaikwad (CEO)
Argt Solutions Private Limited
C Bulding, Gat 127, Flat No. C-702, Blue Bells Apartment, Borhadewadi
Pune - 412105, Maharashtra, India